Blog
Trpezlivosť ako postoj k nečakanej situácii
Peter Sunyík
15. apríl 2020
Dĺžka čítania: 5 min.
Prečítané: 971 x
Akí úspešní budeme pri svojej premene na vyrovnanejšieho a láskavejšieho človeka, závisí na našej miere trpezlivosti. Čím budeme trpezlivejší, tým skôr prijmeme život, aj s rôznymi ťažkými chvíľami. Bez trpezlivosti je život nesmierne frustrujúci. Necháme sa ľahko podráždiť, rozrušiť nahnevať, všetko musí byť rýchlo dokončené a rozhodnuté. Trpezlivosť dodá nášmu životu ľahkosť a zmierenie sa s nevyhnutnosťou. Je totiž bezpodmienečným predpokladom pre náš vnútorný pokoj.
Ak chceme byť zhovievavejší, je potrebné, aby sme si otvorili srdce aktuálnemu momentu, a to aj vtedy, keď sa nám to nepáči. Ak máme veľa práce, ak nás kolegovia zavaľujú prácou, ak potrebujeme rýchlo reagovať, ak zažívame niečo nové, tiež sa otvorme danému momentu. Znamená to, že seba samého prichytíme pri spúšťaní svojej mentálnej lavíny ešte predtým, ako sa nám emócie dostanú spod kontroly. Pripomeňme si vtedy to, aby sme sa upokojili. Je to vhodná príležitosť na to, aby sme sa nadýchli a spomenuli si, že v širšej perspektíve je daná situácia iba jedna z mnohých, ktoré tvoria náš život. Týmto si vytvárame svoj vlastný rytmus v živote.
Trpezlivosť v sebe zahŕňa vidieť v konaní druhých ich záujem – ich “prečo”. Odpovedzme si, prečo nám posielajú maily, prečo sa nás pýtajú, prečo nám posielajú riešenia, čo je ich “prečo”? Ak budeme vedieť “prečo”, sami nájdeme “ako”. Ako byť trpezlivejší voči všetkým. Píšu nám, volajú nám, “otravujú” nás, pretože sa na nás spoliehajú, dôverujú nám, majú o nás záujem, potrebujú poradiť. Keď sa na to pozrieme takto, nájdeme v sebe trpezlivosť a naša pozornosť sa upriami na daný moment. Akýkoľvek hnev týmto odchytíme hneď na začiatku a eliminujeme ho. Uvedomíme si, aké máme šťastie, že máme seba samých a ostatných okolo seba. Ak sa nám to podarí, staneme sa trpezlivejšími a pokojnejšími. Ak sa dostaneme na dostatočne vysokú úroveň, začneme mať potešenie dokonca aj z tých situácií, ktoré nás kedysi frustrovali.
Trpezlivosť je vlastnosťou, ktorú sa vieme naučiť a dokážeme ju neobyčajne posilniť účelovým cvičením. Efektívny spôsob, pomocou ktorého sa dá posilňovať, je vymedzenie istého času na jej precvičovanie – ide o časový úsek, počas ktorého si cvičíme umenie trpezlivosti. Samotný život sa pritom stáva školou a trpezlivosť náplňou vyučovania.
Keďže ostaneme pokojní a nepripustíme, aby sme sa rozčúlili alebo vytočili, pochopíme správanie našich partnerov, detí aj kolegov oveľa efektívnejšie, ako keď sa nahneváme. Jednoduchým nastavením mysle do režimu trpezlivosti si dokážeme uvedomiť prítomnosť daného momentu. Dokážeme to oveľa efektívnejšie, ako keď sme sa nahnevali a začali rozmýšľať nad tým, koľkokrát sa nám už niečo také stalo a následne sme sa cítili ako mučeníci. Náš pocit trpezlivosti začne byť nákazlivý! Bude sa prenášať na okolie, rodinu, spolupracovníkov.
Ostať trpezliví nám umožňuje pozerať sa na veci zo širšej perspektívy. Dokážeme si uvedomiť, a to dokonca aj v ťažkej situácii, že to, čo je pred nami (aktuálna výzva), nie je záležitosť života a smrti, ale len nepríjemnosť, ktorú treba prekonať. Bez trpezlivosti sa tá istá situácia premieňa na veľkú drámu plnú kriku, frustrácie, ranených citov a zvýšeného krvného tlaku. Naozaj to za to nestojí! Ak sa potrebujeme vyrovnať a popasovať s akoukoľvek ťažkou situáciou, zvýšenie miery našej trpezlivosti je skvelý spôsob ako začať.
Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.
Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!
Ďalšie príspevky
Podcast: Reziliencia s Prof. Léom Brunom, Ph.D
V júni sme mali vzácnu návštevu z Brazílie. Profesor Léo Bruno, Ph.D. pôsobí na Fundação Dom Cabral, Nova Lima, Brazil a na Universidade do Estado do Amazonas/ESO, Brazil. Tentokrát sa s nami podelil o výsledky výskumu, ktorý bol zameraný na rezilienciu a leadership.
Základné veci, ktoré potrebujete vedieť o strese.
Stres je jedným z najväčších problémov, ktorému čelí západný svet. Ľudia sú stále viac a viac vystavovaní narastajúcemu tlaku, aby dokázali prežiť a dosiahnuť úspech v konkurenčnom prostredí. Sťažujú sa, že deň nemá dosť hodín na to, aby všetko stihli a kladú na seba extrémnu záťaž, aby všetko zvládli. To znamená, že zanedbávajú sami seba a svojich blízkych, čím zhoršujú svoje zdravie a pohodu.
Čítam, čítaš, čítame.
Mnoho rodičov sa sťažuje, že nevedia priviesť deti k čítaniu. A veru, naviesť ich na túto cestu môže byť niekedy ťažký oriešok. Prečo sú knihy tak dôležité? Prečo schopnosť čítať dokáže človeku zmeniť život? A prečo môže byť čítanie pre deti na začiatku tak ťažké? Je nevyhnutné, aby deti čítali najskôr klasické knihy a až potom texty na obrazovkách? Toto a mnohé ďalšie zaujímavé informácie sa dozviete v najnovšom blogu s názvom Čítam, čítaš, čítame.
Najúčinnejší spôsob ako sa v tomto roku konečne naučiť cudzí jazyk.
Koľkokrát sa vám stalo, že ste sa zapísali do kurzu cudzieho jazyka? A ako dlho vydržalo vaše prvotné nadšenie? Stáva sa vám, že začínate stále znova a znova? Tak potom potrebujete niečo výnimočné. A tým je jazykový pobyt na mieru. Priamo v zahraničí. Spojíte tak príjemné s užitočným. Chcete sa zdokonaliť v cudzom jazyku priamo v zahraničí, no neviete, ako na to?
Konflikty sú ako choroba …
V časopise Med-Art uverejnili článok o konfliktoch od našej kolegyne Elenky Moravčíkovej s názvom Konflikty sú ako choroba, ak im nepredídeme, treba ich čo najskôr liečiť.