Domáce vzdelávanie počas epidémie – 7. časť: Jediná istota je zmena.
15. apríl 2020
Naposledy sme opísali možnosti online vzdelávania cudzích jazykov a dnes budeme hovoriť o tom, čo všetko zatiaľ táto situácia zmenila, mení a bude meniť vo vzdelávaní. O tom, že táto zmena je nevyhnutná, počúvame už minimálne 30 rokov. Isteže určité zmeny už nastali, stále sa ale ozývajú volania po ďalších, nových, hlbších a podobne.
Čo sa zmenilo zatiaľ?
Všetky deti a študenti sa vzdelávajú na diaľku. Niektorí online, niektorí dostávajú zadania, niektorí sa vzdelávajú pomocou televíznych programov. Podľa možností a schopností. Verím, že všetci si nájdu to pravé a najlepšie, najvhodnejšie pre nich.
Vyplýva teda z tohto, že je možné u nás prispôsobiť vzdelávanie skutočne každému, individualizovať ho? To asi zatiaľ nie, ale sme na dobrej ceste. Bude zaujímavé sledovať koľko detí prestúpi po skončení tejto pandémie na domáce vzdelávanie. A zmenou by mohlo byť umožniť domáce vzdelávanie aj na druhý stupeň základnej školy.
Vzdelávanie na diaľku poukázalo na veľa vecí.
Na pripravenosť či nepripravenosť škôl, učiteľov, rodičov a detí. Na pružnosť či nepružnosť adekvátne zareagovať a zaujať postoj. Na technické vybavenie, na myslenie, na ochotu, empatiu, ľudskosť.
Čo z toho vyplýva? Každý sme iný a aj preto je fajn, že je viacero možností. Viacero možností ako vzdelávať a vzdelávať sa, a to nielen v tento dobe. Viacero možností na výber školy. Spomínate si na môj blog o dôležitosti správneho a zodpovedného výberu školy pre dieťa?
Možno práve teraz z celého srdca ďakujete škole a učiteľom a možno si práve teraz v duchu nadávate, prečo sme urobili alebo neurobili to a to. Zodpovednosť je, ale v oboch prípadoch len a len vaša.
Verím preto, že rodičia sa začnú viac zaujímať o školu, dianie v škole, o spôsoby vzdelávania a metódy.
Verím, preto v zmenu myslenia.
Verím aj v zmenu v obsahu a forme vzdelávania.
Táto skúsenosť je skvelou príležitosťou urobiť ,,audit“ v každej jednej škole. Od materiálneho vybavenia, cez obsah, formu a metódy vzdelávania, klasifikovania a hodnotenia, podávania spätnej väzby, spoluprácu s rodičmi, pripravenosti učiteľov, ich pružnosť reagovať a mnohé ďalšie veci.
Jediná istota je zmena.
A tá sa práve deje. Teraz je ten správny čas. Teraz alebo… nikdy?
Niekde som počula, že náš školský systém by bolo ľahšie zbúrať ako ho reformovať. (reformuje sa už od revolúcie).
No a tento malý neviditeľný vírus ho minimálne nabúral. Niekde možno až zbúral, a to je dobre. Niekde nim ani nepohol, pretože naozaj existujú školy a vzdelávacie skupiny, ktoré zo dňa na deň plynulo prešli na momentálny spôsob vzdelávania.
Tento malý neviditeľný vírus dokázal to, po čom mnohí (učitelia a rodičia) volajú už dlho. Pýtate sa čo tým myslím?
Zrušené známky.
Odporúčanie hodnotiť slovne alebo na vyšších stupňoch škôl kombináciou známky a slovného hodnotenia. Podrobnejšie informácie k daným odporúčaniam sú k dispozícii na webových stránkach.
Zrušené prepadávanie. Teda opakovanie ročníka.
Zrušené testovanie pre piatakov a deviatakov základných škôl.
Zrušené písomné časti maturitných skúšok.
Tieto usmernenia a odporúčania platia len na tento školský rok, ALE berme ich ako škrtnutie zápalkou.
Berme ich ako začiatok cesty k zmene, kde odporúčania budú odporúčaniami a jedinou istotou bude zmena. A ešte lepšie, zodpovedná zmena.
Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.
Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!
Ďalšie príspevky
Podcast: Reziliencia s Prof. Léom Brunom, Ph.D
V júni sme mali vzácnu návštevu z Brazílie. Profesor Léo Bruno, Ph.D. pôsobí na Fundação Dom Cabral, Nova Lima, Brazil a na Universidade do Estado do Amazonas/ESO, Brazil. Tentokrát sa s nami podelil o výsledky výskumu, ktorý bol zameraný na rezilienciu a leadership.
Základné veci, ktoré potrebujete vedieť o strese.
Stres je jedným z najväčších problémov, ktorému čelí západný svet. Ľudia sú stále viac a viac vystavovaní narastajúcemu tlaku, aby dokázali prežiť a dosiahnuť úspech v konkurenčnom prostredí. Sťažujú sa, že deň nemá dosť hodín na to, aby všetko stihli a kladú na seba extrémnu záťaž, aby všetko zvládli. To znamená, že zanedbávajú sami seba a svojich blízkych, čím zhoršujú svoje zdravie a pohodu.
Čítam, čítaš, čítame.
Mnoho rodičov sa sťažuje, že nevedia priviesť deti k čítaniu. A veru, naviesť ich na túto cestu môže byť niekedy ťažký oriešok. Prečo sú knihy tak dôležité? Prečo schopnosť čítať dokáže človeku zmeniť život? A prečo môže byť čítanie pre deti na začiatku tak ťažké? Je nevyhnutné, aby deti čítali najskôr klasické knihy a až potom texty na obrazovkách? Toto a mnohé ďalšie zaujímavé informácie sa dozviete v najnovšom blogu s názvom Čítam, čítaš, čítame.
Najúčinnejší spôsob ako sa v tomto roku konečne naučiť cudzí jazyk.
Koľkokrát sa vám stalo, že ste sa zapísali do kurzu cudzieho jazyka? A ako dlho vydržalo vaše prvotné nadšenie? Stáva sa vám, že začínate stále znova a znova? Tak potom potrebujete niečo výnimočné. A tým je jazykový pobyt na mieru. Priamo v zahraničí. Spojíte tak príjemné s užitočným. Chcete sa zdokonaliť v cudzom jazyku priamo v zahraničí, no neviete, ako na to?
Konflikty sú ako choroba …
V časopise Med-Art uverejnili článok o konfliktoch od našej kolegyne Elenky Moravčíkovej s názvom Konflikty sú ako choroba, ak im nepredídeme, treba ich čo najskôr liečiť.